" BOŻE NARODZENIE W EUROPIE"

Przy wigilijnym stole

Przy wigilijnym stole
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty...


Jan Kasprowicz

Święta Bożego Narodzenia dla wielu z nas to jedne z najważniejszych i najbardziej rodzinnych świąt.
Kojarzy się nam z zapachem ciast, smakowitych potraw, ubieraniem choinki, prezentami , śpiewaniem kolęd,oglądaniem przepięknych szopek, jasełek , ale też z rodzinnym ciepłem , miłością . Co roku przypominamy sobie symboliczne znaczenie dzielenia się opłatkiem i skąd przybył do nas zwyczaj ubierania choinki.Przygotowujemy tradycyjne potrawy i odkrywamy na nowo ich wyjątkowy smak.

Ciekawi też jesteśmy, czy podobnie obchodzi się Boże Narodzenie w innych państwach Europy. Dzięki projektowi europejskich szkół możemy się przekonać, jak świętują mieszkańcy naszego kontynentu.

Postanowiliśmy o tym , co dzieje się w szkole w czasie poprzedzającym Święta napisać w poniższym blogu.Zacznij więc czytanie od najstarszych postów.

Zapraszamy do zapoznania się

ze zgromadzonymi poniżej materiałami!

12.22.2008

Czy słyszeliście o krakowskich szopkach?
Szopki krakowskie (Betlejem krakowskie) to związane ze Świętami Bożego Narodzenia dzieła sztuki rękodzielniczej, przedstawiające miniatury zabytkowych budowli Krakowa
Wywodzą się z tradycji szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu. Umieszczano w nich figurki Dzieciątka, Maryi, Józefa oraz pastuszków, owiec, osłów, wołów itp. Na święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia, dostawiano dodatkowo postacie monarchów. Najstarsze figurki jasełkowe, pochodzące z XIV wieku, zachowały się w klasztorze klarysek przy kościele św. Andrzeja.Pierwsze szopki powstały w połowie XIX wieku. Tworzyli je cieśle, murarze z Krakowa i okolic. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego.W okresie świąt chodzili ze swymi szopkami po domach.Na Rynku kolędnicy czekali na widzów pomiędzy ulicami Floriańską a św. Jana.

Kraków szopka (pron.: shop-ka), or nativity scene (crib, crèche) (Polish: Szopka krakowska) is a Christmas tradition originating from Kraków, Poland, and dating back to the 19th century. Unlike traditional Western nativity scene, Kraków szopka portrays historical buildings from Kraków.

 
Posted by Picasa